Відповідь на це та подібні запитання шукали 10 жовтня учасники дискусії в Києві, присвяченої презентації результатів дослідження "Жінки та чоловіки на керівних посадах в Україні".

Таке суцільне статистичне дослідження проведене в державі вперше Програмою розвитку ООН в Україні в співпраці з ГО «Ліга ділових та професійних жінок України» та Українським центром суспільних даних.

Вивченню підлягали відкриті урядові дані ЄДРПОУ, дані Державної служби статистики та статистичної служби Європейського Союзу щодо чисельності та економічної активності населення.

«Головна гендерна проблема в Україні полягає у відсутності розуміння її наявності. Цього не визнає ні влада, ні громадянське суспільство, ні – на жаль – самі представниці прекрасної статі», – сказала у своєму виступі Юлія Заїка, підприємиця та Виконавча директорка ГО «Ліга ділових та професійних жінок України».

Широким було коло учасників дискусії – представники міжнародних організацій та дипломатичних установ, міністерств та відомств, бізнес-асоціацій, громадських організацій, експерти різних фондів (у тому числі – і Українського жіночого фонду), журналісти.

Учасники майже одностайно прийшли до висновку, що в Україні існує значний гендерний дисбаланс серед керівників суб’єктів господарювання.

Загальне співвідношення чоловіків та жінок серед керівників організацій та підприємців – 60% проти 40%.

Більш наближеним до гендерного балансу є приватне підприємництво (46% жінок серед ФОП), водночас серед керівників юридичних осіб жінки складають усього 30%.

Лише в окремих видах діяльності жінки-керівники становлять більшість.

Їх перелік підтверджує стереотипи щодо традиційної зайнятості жінок у домогосподарстві й громаді: освіта та догляд за дітьми, соціальна допомога, готелі, ресторани, роздрібна торгівля продуктами харчування та одягом, пошиття одягу, салони краси, туризм, мистецтво та відпочинок, контроль за коштами (облік та аудит).

Перелік видів діяльності, що керуються майже повністю або чоловіками, або жінками, дуже обмежений. Причому, чоловік на керівній посаді в «жіночій» галузі – явище загалом більш поширене, ніж жінка-керівник у більш «чоловічій» сфері.

Єдиною галуззю, що керується переважно жінками, є освіта (69% керівників – жінки).

Також майже «жіночою» є секція «Інші послуги» серед підприємців. Наприклад, серед ФОП, що займаються наданням послуг перукарнями та салонами краси, 92% становлять жінки.

Водночас існують переважно «чоловічі» галузі, де понад 80% керівників – чоловіки: транспорт, будівництво, сільське господарство.

Низка галузей є гендерно збалансованими (44–55% керівників є жінками) – це готелі та ресторани (серед усіх суб’єктів), державне управління, мистецтво / спорт / розваги (серед юридичних осіб), операції з нерухомістю, охорона здоров’я, а також оптова та
роздрібна торгівля (серед ФОП).

Існують значні регіональні й географічні особливості в гендерному розподілі керівників та підприємців.

Частка жінок-керівників юридичних осіб та ФОП є вищою в малих містах. Найнижчою вона виявилася в Києві та Київській області.

Прослухати відеозапис дискусії можна за посиланням https://youtu.be/AZVAOxpZ8_A

Фото © ПРООН в Україні (UNDP Ukraine / ПРООН в Україні) / Андрей Крепких

 

 

 

 

 

 

 

 

22459101 1629004507143723 677928924508325354 o

 

 

 

 

 

Місія Ліги

Розвиток професійного, лідерського та бізнес-потенціалу  кожної жінки з метою побудови щасливого суспільства

Галерея

ІІІ Форум

День Європи

Посвячення

Контактна інформація

  • 14027 вул.Шевченка, 105-А
    м.Чернігів, Україна
  • +38 050 552 80 80
  • +38 073 002 97 70
  • Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
  • facebook
  • youtube
  • vkontakte

МЕТА ОРГАНІЗАЦІЇ

Добровільне об’єднання зусиль жінок для захисту їх прав і свобод,  сприяння  розвитку жіночих ділових ініціатив та підприємництва, самореалізації жінок, посилення їх ролі та впливу на економічне й соціальне життя суспільства, припинення будь-яких проявів дискримінації за ознаками статі.
2017 © ГО "Ліга ділових та професійних жінок України"
Розроблено Devenup